Zákaznická podpora:732635357ja@bouma.cz

Kořeny příjmení Bouma:

Kořeny tohoto příjmení jsou poměrně bohaté a významově se mohou lišit dle konkrétních rodokmenů. Dá se předpokládat, že první Boumové s holandským původem zde byli od třicetileté války (1618 – 1648). Zároveň je však zmiňováno i počeštění německého příjmení Baum (v překladu strom). Mohlo být motivováno např. domovním znamením.

Z již zmíněného Holandska pochází další významový kmen našeho příjmení. Na severu této země se hovoří Západofríštinou a v tomto jazyce se můžeme setkat se slovem bouw, které znamená stavět. A samotný Bouma je vykládán za stavitele, či venkovana.

Když budeme bloumat ještě dále, objevíme původ i ve skotské gaelštině. Zde je toto příjmení odvozeno od povolání výrobce luků či lučištníka (bowman). Ze skotských kronik také vyplývá, že před prvními slovníky hláskovali písaři slova podle zvuku. Toto a skutečnost, že skotská jména byla opakovaně překládána z gaelštiny do angličtiny a zpět, přispělo k obrovskému množství pravopisných variací. První zmínka, kterou se mi povedlo dohledat je z roku 1296.

Napříč jazyky a historií je tedy Bouma označován za strom, stavitele, venkovana, výrobce luků a lučištníka. Vše zmíněné má k sobě s nadsázkou celkem i blízko, nemyslíte? Je možné, že napříč historií se příjmení šířilo tam a zpátky mezi všemi zmíněnými jazyky?

Použitá literatura: Německá příjmení u Čechů 1998, Naše a cizí příjmení v současné češtině 2002, Naše příjmení 1894, Dictionary of American Family Names 2013 (Oxford University Press), A Dictionary of English and Welsh Surnames: With Special American Instances 1901, Index pasažérů a přistěhovalců 1982-1985 (průvodce publikovanými záznamy o příletech asi 500.000 cestujících, kteří přišli do Spojených států a Kanady v 17. až 19. století.

 

Jaroslav Bouma 2022

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení